20. 10. 2022

Penny board vs longboard

Skateboarding se opět vrací do našich ulic a na silnice, tentokrát ovšem v trochu pozměněné formě. Není to snad ani 5 let, co se u nás začali objevovat delší skateboard s dřevěnou deskou, se kterou můžete zatáčet jako na snowboardu či na surfu. Nejde už o klasický skateboard ale o longboard, což je nový druh prkna, který je určený trochu k jiné jízdě, než klasické skejty.

Druhou novinkou, která se stala trendem teprve nedávno jsou plastové barevné skateboardy, jejichž nejznámějších výrobce je firma Penny boards a podle ní je tak vlastně pojmenovaný tento druh skejtů.

Jde o kratší desky z plastu, u kterých jsou různé barvy koleček, uchycení trucků i osky.

Tyhle mini cruisery jsou oblíbené především mezi holkami, ale rozhodně to neznamená, že by šlo výhradně o dívčí záležitost.

Ti, kteří nejsou ve světě skateboardingu tak zběhlí a rozhodují se, zda si vybrat Penny board anebo longboard možná netuší, jaké jsou základní rozdíly, které mají vliv na cenu i jízdní vlastnosti. Právě proto jsme připravili obecné shrnutí základních rozdílů.

Rozdíl mezi longboardy  Penny boardy v materiálech

Zatímco Penny boardy jsou vlastně jen plastové desky s kovovými trucky a kolečky z PUA (kvalitnější než u starých skateboardů, ale ne tak kvalitní jako longboardová kolečka), longboardy jsou mnohem vychytanější a každý materiál má svůj účel.

Samotná deska je většinou z několika vrstev překližky, což dělá longboard pevným ale zároveň ohebným, takže můžete přenášením těžiště longboard lépe ovládat.

Kvalitnější jsou také trucky, bushingy a kolečka. Trucky jsou skoro vždy o pár centimetrů širší, což zajišťuje lepší stabilitu, ale při nejšírších trucích už je následkem pomalejší otáčení a větší oblouky při zatáčení.

Díky větším kolečkám a kvalitnějšímu materiálu zvládnou longboardy jízdu i přes menší nerovnosti a při sjezdech lépe drží a snáze je dostanete do smyku („slidu“).

Rozdíl ve využití

Kvůli svým rozměrům má každý typ, jak penny boardy tak longboardy, svůj účet. Longboardy jsou obecně určeny spíše pro jízdu z kopce, i ve vyšších rychlostech a zážitek z jízdy je hlavně při delším sjezdu, kdy můžete dělat obloučky (cruising) anebo nabrat pořádnou rychlost (downhill).

Penny boardy naopak využijete například ve městě, kdy potřebujete být mobilní, ale není zde tolik prostoru anebo možností a tak občas musíte skejt nést v ruce (např. přes obchodní centrum).

Díky tomu, že jsou penny board tak malé a lehké vám nezavazí a neunaví vás a navíc je můžete lehko připnout třeba k batohu. Longboardy jsou většinou přes jeden metr dlouhé, takže už nejsou tak skladné a jsou také těžší.

Řešením, v případě, že se vám líbí barvy Penny, ale jízda se vám nezdá pohodlná, může být nová série plastových skateboardů s označením Nickel.

Jde vlastně o penny boardy o větších rozměrech, dlouhé jsou skoro 70 cm a široké zhruba 20 cm. Díky rozměrům máte na desce více prostoru pro pohodlnější postavení nohou a jízda je zde i stabilnější.

Navíc si k této variantě můžete přikoupit i širší trucky a v případě dobré kombinace s měkkými bushingy se může jízda příbližit pocitům při longboardingu.

Rozdíly v ceně

Rozdíly mezi dražšími Penny boardy a nejlevnějšími longboardy nejsou příliš velké a cena je skoro srovnatelná. V případě, že však chcete longboard, se kterým se vám bude jezdit opravdu dobře, počítejte s tím, že si za něj připlatíte – ceny kvalitnějších kompletů začínají cca na 5000 Kč.

Seženete sice i longboard od 3000 Kč, má ovšem často velmi jednoduché trucky a desky, které minimálně reagují na vaše pohyby, takže jízda připomíná spíš skateboarding na dlouhé desce a opravdový pocit z longboardingu si na tom tak neužijete.

Originální Penny board u nás seženete v několika obchodech, ne všude mají ale stejné ceny. Základní barevné varianty stojí asi od 2 500 Kč výše, za komplet desku z nové série zaplatíte klidně až 3 500 Kč.

Existují ale levnější varianty těchto plastových skejtů. Mezi ně patří například Juicy Susi anebo Zefstyle, které nabízí boardy typu Penny za poloviční ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.